2.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

2.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

BU HAFTA BABA ADAYLARININ HAFTASI!

Sperm hücresi erkek üretim organları testislerde üretilir. Vücut ısısına dayanıklı değillerdir, bu nedenle vücut dışında skrotum (torba) içinde yer alırlar.

Hücrenin üç büyük parçası vardır: baş, gövde ve kuyruk.

Baş bölümü yumurta hücresine girebilmek için gerekli maddeleri içerirken, çekirdekte hücrenin babaya ait genetik yapısı mevcuttur.

Gövde kısmı, hücrenin ileri hareket edebilmesi için gerekli enerji deposuna sahiptir.

Kuyruk kısmı ise hücrenin hareketliliğini sağlar.

Bir boşalma sırasında milyonlarca sperm kadın genital sistemine girse de, bunlardan yaklaşık 1000 tanesi yumurta hücresini döllemeye aday olur. Ve tabii ki kazanan en güçlü olandır!

Kadının yumurtası, yumurtlamadan sonraki ilk 12-24 saat içinde döllenmelidir. Başarılı bir döllenme için sperm hücreleri yumurta hücresi geldiğinde Fallop tüplerinde hazır bekliyor olmalıdırlar.

GEBELİKTE FOLİK ASİT
Bayanlar genellikle hamile kalmaya karar verdikerinde folik asit kullanmaya başlar. Ancak kullanmaya başlamadıysanız endişelenmeyin, folik asit kullanmadan başlanan gebeliklerin olumsuz sonuçlanma ihtimali son derece düşüktür.

Kullanmaya başladıysanız, günlük önerilen doz 0.4 miligramdır (400 mikrogram) ve tümünü tek bir dozda alabilirsiniz. Folik asit kaynakları tahıllar, portakal suyu, meyveler, baklagiller, fasulye ve diğer koyu yeşil yapraklı sebzelerdir. Unutmayın ki bu besinler de dışarıdan alınan takviye kadar yararlıdır. Henüz Folik asit kullanmaya başlamadıysanız, bugünden itibariyle başlayabilirsiniz, geç kalmış sayılmazsınız. Önceden NTD sorunu yaşadıysanız, dozaj için doktorunuza başvurmanızda fayda var.

Folik asit, kan yapımında ve birçok hücre işlevinde de kullanılan bir vitamindir. Takviye olarak alınmasının temel amacı folik asit eksikliğine bağlı kansızlığı önlemekten çok, NTD adı verilen sorunların oluşma sıklığını azaltmaktır. Folik asit takviyesinin önerilme nedeni bu maddenin nöral tüp defekti (NTD) adı verilen ve bebeğin santral sinir sisteminde oluşabilecek olası sorunları (“omurgada açıklık” veya bebeğin beyin dokusunun gelişmemesi) kısmen önleyebildiğinin anlaşılmasıdır ve günümüzde kesinleşmiş bilgilere göre takviye işlevi bu hastalığın görülme sıklığını azaltma konusunda başarılıdır.

Bazı doktorlar düzenli takviye almanın gerekli olmadığını ve folik asitin doğal kaynaklardan alınmasının  daha doğru olduğunu düşünür. Her zaman güvendiğiniz doktorunuzun tavsiyelerine uyun. Anne ile doktorun kuracağı ilişkinin güven üzerine dayanması, annenin kendini iyi hissetmesi açısından önemlidir.

ANNE ADAYLARINDA NELER OLUYOR?

Son adetiniz bitti! Yeniden yumurtlama zamanı. Olası bir gebelik için sağ ya da sol yumurtalığınızda bir yumurta hücresi olgunlaşıyor. Yumurta hücresi folikül adı verilen, sıvı dolu bir yapıda olgunlaşır. Folikül 18-20 mm çapa ulaştığında artan hormonların etkisiyle çatlar ve içindeki yumurta hücresini serbest bırakır.

2-Hafta-Anne-adaylarinda-neler-oluyor-1

Bu sırada minik bebeğinizin içinde büyüyeceği rahim iç tabakası hamileliğe uygun bir şekilde hazırlıklarına devam ediyor. Adet döngünüz, adet kanamanızın ilk gününden bir sonraki adetinizin ilk gününe kadar geçen süre 28 gün ise muhtemelen 14. günde, yani bu haftanın son gününde veya gelecek haftanın başında yumurtlama gerçekleşecek.

2-Hafta-Anne-adaylarinda-neler-oluyor-2

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Please wait...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir