3.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

3.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

ANNE ADAYLARINDA DÖLLENME

Gelin, kromozom ve genler hakkında daha çok şey öğrenelim:

3-hafta-anne-adaylarinda-dollenme1

Gebelik oluşabilmesi için yumurtlama gerçekleştikten sonraki ilk saatlerde yumurta hücresinin spermlerle karşılaşması gerekir. Bir yumurta hücresinin etrafını çok sayıda sperm hücresi kuşatmasına karşın bunlardan normalde sadece bir tanesi yumurta hücresi içine girmeyi başarabilir.

3-hafta-anne-adaylarinda-dollenme2

Milyonlarca sperm hücresi aynı anda yarışa başlar. Spermin yolculuğu yaklaşık 10 saat sürer ve bu sürenin sonunda yalnızca çok az bir kısmı yumurta hücresini görebilme şansına ulaşır.

3-hafta-anne-adaylarinda-dollenme3

Yumurtadan içeriye girme savaşı ise yaklaşık 24 saat sürer ve bu süre içinde en kahraman ve azimli hücre içeri alınır. Sperm hücresinin yumurtadan içeri girmesi yaklaşık 20 dakikalık bir çaba gerektirir. Ve bir sperm içeri girdikten sonra kapılar kapanır ve artık diğerlerinin girmesi imkansızlaşır.

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Please wait...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir