4.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

4.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

GENETİK KODU OLUŞTU!

4-hafta-genetik-kodu-olustu

3. haftanın başında yumurtlamanız gerçekleşmişti. Sizin 23 kromozomdan oluşan genetik maddeniz ile eşinizinki bir araya gelerek yepyeni bir genetik koda sahip bebeğinizin ilk hücresi oluştu. Bu hücreye Zigot denir. Zigot hızla bölünmeye başladı bile.

2 hücre, 4 hücre, 8 hücre ve 16 hücre şeklinde bölünme sürerken Fallop tüplerinin içindeki yolculuk yeni canlıyı yerleşeceği rahim içine doğru götürdü.

Rahim iç tabakasına ulaşan canlı artık kendisi için en mükemmel yeri bularak bu haftanın başında buraya yerleşir. Genellikle en mükemmel yer, damarlanmanın en iyi olduğu rahim arka duvarının üst kısımlarıdır.

“Yerleşme” gerçekleştiğinde lekelenme şeklinde bir kanama görebilirsiniz, panik olmayın. Buna implantasyon kanaması adı verilir ve döllenmeden sonraki 3.-7. günler arasında olur. Kanamanın nedeni rahim iç tabakasında yerleşme çabası için temel kazılması ve bu sırada burada bulunan bir kılcal damara denk gelinmesidir.

Normal şartlarda 4. hafta adet kanamanızın olacağı haftadır. Gebe kalmayı istiyorsanız, bu hafta kanama görmemeyi umut ettiğiniz haftadır. “Acaba hamile miyim?” diye meraklanmaya başladınız bile. Şüphenizi gidermenin yolları var! Kanda beta HCG hormonu (bu hormon implantasyon gerçekleştikten sonra salgılanır) ölçümü ile 4. haftada bile gebelik tanısı konulabilir. Ancak bu test kan alınarak yapılır. İdrar testleri ise daha kolay bir yöntemdir ancak gecikme olduktan sonra doğru sonuç vermeye başlarlar.

Bu haftanın sonunda adet görmediğiniz için çeşitli rahatsızlıklar hissedebilirsiniz. Yorgunluk, göğüslerde dolgunluk, uyuma isteği, bel ağrısı ve ruhsal değişiklikleri henüz bu dönemde bile hissetmeye başlayabilirsiniz. Kendinizde değişiklik hissetmiyorsanız, bekleyin: henüz yeni gebesiniz!

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Please wait...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir