5.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

By on Eylül 3, 2019
5.Hafta Gebelik(Hamilelik) Haftası

Bebeğinizin kalbi ve kan dolaşım sistemi gelişim aşamasında ve vücudunuzdaki hCG hormonu seviyesi evde test çubuğunu kullanarak hamile olduğunuzu teyit etmek için yeterince yüksektir.

Hamileliğinizin 5. Haftasında Bebeğiniz
Bebeğiniz artık minik bir kurbağa yavrusuna (minik kuyruğuyla birlikte) benzemekte ve yaklaşık bir portakal çekirdeği büyüklüğündedir.  Kan dolaşım sistemi, kalp ile birlikte, bu minik bedenin çalışmaya başlayacak ilk kısmı olacak ve bebeğinizin kalbi oluşmaya başladığında, erken bir ultrason ile kalbinin attığını bile görebileceksiniz.  Minik kurbağa yavrunuzun gelişmekte olan başka bir kısmı ise sinir yolu olup, en sonunda bebeğinizin beyni ve omuriliğine dönüşecektir.

5-hafta-hamileliginizin-5-haftasinda-bebeginiz

Hamileliğinizin 5. Haftasında Bedeniniz
Bedeniniz tüm erken aşama hamilelik işaretlerini göstermektedir – adet gecikmesi, bulantı, duyarlı memeler ve yorgunluk.  Ve şimdi idrarınız test çubuğunda sihrini göstererek istediğiniz kanıta sahipsiniz – evet, resmen hamilesiniz!  Bir anne olacağınız gerçekliğini öğrendiğiniz bu haber muhtemelen sizde aynı anda zıt duygular uyandıracaktır: son derece mutlu ve son derece endişeli. Duygu değişiklikleri son derece normal bir durumdur ve sonraki dokuz ayda bunları yaşayacağınızdan en iyisi buna alışmanızdır.

Hamileliğinizin 5. Haftası için İpucu:  Arkadaşlarınıza Hamile Olduğunuzu Söylemek

Hamilelik Testi pozitif çıktığında beri, siz veya eşiniz hamileliğiniz hakkında iyi haberler yaymaya can atıyor mu?  Bir megafonu (veya bir telefon… veya bir bilgisayar klavyesini) elinize almanın ve paylaşmaya başlamanın iyi zamanı konusunda emin değil misiniz?  Bu konuyu sadece ikinizden birisi haber verebilir.   Bazı çiftler hamile olduklarını arkadaşlarına söylemek için sabırsızdır (yapabilselerdi, en yüksek dağdan bağırırlardı veya İstiklal Caddesinde avazı çıktığı kadar bağırırlardı), bazıları ise düşük yapma ihtimalinin azaldığı üçüncü ayın sonuna kadar mutlu haberlerini bir sır olarak saklamayı tercih etmektedir.  Başka bazıları ise bir anne (veya baba) oluncaya kadar sessiz kalmak isterler ancak ilk fırsatta konuşmaktan kendilerini alamazlar.  Birlikte karar verin ve unutmayın bu sizin tercihinizde olan gizli haberinizdir.

Hamileliğinizin 5. Haftası Semptomları

Sık idrar yapma:  Bugünlerde tuvalette çok mu fazla zaman geçiriyorsunuz?  Bunun nedeni ise, hCG hamilelik hormonunun leğen kemiği bölgenize ve böbreklerinize giden kan akışını arttırmakta ve hamilelik sırasında daha sık çalışmasına yol açmaktadır (sonuçta, iki kişinin idrarını yapıyorsunuz).  Bunun için ne yapabilirsiniz? Pekala, sıvı alımını azaltmayı istememelisiniz (daha az tuvalete gideceğinizi düşünerek) çünkü bedeniniz ve bebeğiniz hamilelik sırasında sürekli sıvıya ihtiyaç duyacaktır.    Ancak, kahve gibi idrar söktürücüleri tüketmeyebilirsiniz, sık idrarınızı daha da sıklaştırmaktan başka bir şey yapmayacaklardır.

Yorgunluk:  Hamilelik güç iş olup enerjinizin düşmesine neden olabilir.  İlk üç aylık süre boyunca, büyük miktarlarda enerji, bebeğiniz için bir yaşam destek sisteminin (yani plasenta) oluşturulmasına gider sonuç olarak bu sizi biraz yorgun veya tamamen bitkin hissetmenize neden olabilir.  Diğer bir sorumlu da bedeninizde meydana gelen hormonsal (ve duygusal) değişikliklerdir.  İyi haber:  İlk üç ayın sonunda, Herkülvari plesanta üretim görevini tamamlamış olacaksınız ve böylecek enerjinizin geri geldiğini hissedebilirsiniz. Bu arada, bedeninizi dinleyin (size yorulduğunu söyleyen) ve çok dinlenin ve doğru (ve sık!) beslenin.

Artan meme hassaslığı ve değişiklikler:  Memelerinizin büyümesine ve son derece hassas ve duyarlı hale gelmesinin nedeni nedir?  Östrojen ve projesteron hormon ikilisi en büyük sorumlulardır.   Diğer faktörler arasında ise göğüslerinizde biriken iyi ve gerekli yağ ve bölgeye artan kan akışı bulunmakta olup bunlar göğüslerinizi bebeğiniz için süt makinesine dönüştürmeye yardımcı olacaktır. Göğüs hassaslığınızın yarattığı rahatsızlığı azaltmaya yardımcı olmak için, iyi bir sutyen alın (ve uyurken rahatsızlık hissediyorsanız, kesinlikle giyin) ve eşinizden göğüslerinize özenli davranmasını isteyin. (Yani, bakabilirsin ama sakın dokunma, canım!)

Mide Bulantısı: Midenizdeki kusma hissi bazen gerçekten kusmanıza neden olabilir ve sadece sabah değil bu gündüz ve gecenin herhangi bir anında olabilir, özellikle de ilk üç ay içinde. Bunun kesin nedeni bilinmemekle birlikte, hormonlar, artan stres ve diğer beden değişikliklerin (daha hassas koku alma duyusu) bir araya gelmesinden kaynaklanmaktadır. Bulantıyı kontrol altında tutmak için, yemek öğünlerinizi atlamayın (Yemek düşüncesinin sizi biraz rahatsız hissettirmesi halinde bile). Kesinlikle obur olun, sizi çeken yiyecekler atıştırın ve sağlıklı bir diyeti takip etmeye çalışın.

Aşırı salyalar: Ağzınızın hiçbir neden yok iken sulanıyor olması sizi korkutuyor mu? Evet ise, hamileliğin ilk aşamalarının çifte sorununu yaşıyor olabilirsiniz: kusma hisseden bir mide ve aşırı salyalar (ve evet bu semptomların suçunu belalı hamilelik hormonlarına atabilirsiniz!) Salya ile nasıl başa çıkacaksınız? Şekersiz sakız çiğnemek, ağzınızı biraz daha kuru kalmasını sağlayabilir.

Aşermek ve yiyeceklerden iğrenmek: İçinizde bir anda kaşarlı tost için karşı konulmaz bir istek mi doğdu? Salataları (veya yeşil olan herhangi bir şeye) görmeye dayanamıyor musunuz? Aşerme ve yiyeceklerden iğrenmenin tuhaf dünyasına hoş geldiniz. Hormonlar burada rol oynuyor (birçok hamilelik semptomlarında olduğu gibi) – özellikle de bedeninizin hormon kargaşasına alışmaya başladığı bu ilk haftalarda. Onları yenemiyorsanız, onları kabul edin – mantık çerçevesinde. Canınız çikolata çekerse, iştahınızı büyük boy yerine küçük boy ile giderin ve dayanamadığınız yiyeceklerin sağlıklı seçeneklerini bulun ( salata yerine sebze suyu içmek gibi).

www.annelikvegebelik.com sitesi üzerinde yer alan bilgileri, www.annelikvegebelik.com sitesinin yazılı izni olmadan herhangi yazılı, basılı ya da internet ortamında kullanamaz ve yayınlayamaz. Hafta Hafta Gebelikteki yazılar Whattoexpect sitesinden alınıp türkçeleştirilmiştir.

Please wait...

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir